Festivalul Național de Teatru ed. 26

Principalul eveniment teatral din România, Festivalul Național de Teatru (FNT) se va desfășura între 21 și 30 octombrie. Este o producție a UNITER, ARCUB și a Teatrului Național ”I. L. Caragiale” cu finanțarea asigurată de Ministerul Culturii și Primăria București.

Directorul artistic al festivalului este doamna Marina Constantinescu :

”Este un program în care dansul a fost efectiv protagonistul”

”Veți vedea în acest festival spectacole cu adevărat de top. Spectacole foarte mici și foarte mari (…) recomand tot pentru că este o selectie făcută cu sânge”

”Teatrul este cea mai importantă formă de autoimplicare și de dialog… Teatrul și cititul nu înseamnă relaxare. Arta nu este o formă de relaxare, este o formă de implicare (…)”

 

Vineri 21 octombrie


fnt_2016_editia_a_26_aDESCHIDEREA OFICIALĂ

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare, Foaier

*vernisajul expoziţiei CĂCIULEANU

(fotografie, grafică, poezie, video)

O producţie a Festivalului Naţional de Teatru

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Marmură de Iosif Brodski

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 1h 25 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Carousel

adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang

Direcţia de scenă: Andrei Şerban

Decorul: arh. Octavian Neculai

Costumele: Lia Manţoc

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 2h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

Spectacol-coupé în două părţi

(urmat de o discuţie cu Gigi Căciuleanu):

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Partea I: Un minut de dans sau UF!!!

Un spectacol de Gigi Căciuleanu

Produs de: Fundaţia Art Production & Asociaţia Global Art, în parteneriat cu Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 1h 05 m fără pauză

Spectacol de dans-laborator

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Partea a II-a:Vivaldi şi anotimpurile

Un spectacol de Gigi Căciuleanu

după o idee de regie şi concept spaţial de Dan Mastacan

Scenografia: Măriuca Ignat

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 1h 17 min fără pauză

Spectacol de dans

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

FRESCA

Un spectacol de Angelin Preljocaj

după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”

Costumele: Azzedine Alaïa

Decorul: Constance Guisset

Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Franţa

Co-producţie: Grand Théâtre de Provence, Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Ville – Paris, Scène Nationale d’Albi, Belgrade Dance Festival (Serbia), National Taichung Theater (Taïwan)

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol de dans

20.00 ARCUB, Gabroveni

Obsesii

vino, vezi, nu spune nimănui!

de Claudiu Sfirschi-Lăudat

Regia: Yannis Paraskevopoulos

Scenografia: Lia Dogaru

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti

Durata: 1h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii

după un roman de Mark Haddon

Regia: Bobi Pricop

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Liliana Cenean

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Godot Cafe-Teatru

Fata din curcubeu de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

Light design: Dragoş Petrişor

Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Sâmbătă, 22 octombrie

VERNISAJ

12.00 Muzeul Naţional de Artă al României

(intrare din strada Ştirbei Vodă, nr.1-3)

*TRANSMUTAŢII –O instalaţie deDragoş Buhagiar

O producţie a Festivalului Naţional de Teatru

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

14.00 Radio România Cultural

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec

Regia artistică: Felix Alexa

Metamorfoza

după nuvela omonimă de Franz Kafka

Scenariul şi regia artistică: Ion Andrei Puican

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

 

LANSARE DE CARTE

16.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative

coordonator Oltiţa Cîntec

Editura Timpul

17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Sunetul muzicii de teatru de Maria Zărnescu

Editura UNATC Press

 

SPECTACOLE

17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii

după un roman de Mark Haddon

Regia: Bobi Pricop

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Liliana Cenean

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Carousel

adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang

Direcţia de scenă: Andrei Şerban

Decorul: arh. Octavian Neculai

Costumele: Lia Manţoc

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 2h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

FRESCA

Un spectacol de Angelin Preljocaj

după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”

Decorul: Constance Guisset

Costumele: Azzedine Alaïa

Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Franţa

Co-producţie: Grand Théâtre de Provence, Théâtre National de la Danse Chaillot, Théâtre de la Ville – Paris, Scène Nationale d’Albi, Belgrade Dance Festival (Serbia), National Taichung Theater (Taïwan)

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol de dans

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Marmură de Iosif Brodski

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Durata: 1h 25 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 Godot Cafe-Teatru

Fata din curcubeu de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

Light Design: Dragoş Petrişor

Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Duminică, 23 octombrie

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

14.00 Radio România Cultural

Iulius Cezar de William Shakespeare

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

19.00 Radio România Cultural

Metamorfoza de Franz Kafka

Regia artistică: Cristian Munteanu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

 

LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Parisul personal. Familia din Rivoli 18 de George Banu

Editura Nemira, colecţia Yorick

 

17.00 Librăria Cărtureşti Verona

Consecinţele bilingvismului în teatrul lui Matei Vişniec de Emilia David

Editura Tracus Arte

 

VERNISAJ

17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio, Foaier

*SHAKESPEARE AD INFINITUM

Expoziţie de picto impulsuri de Oana Maria Cajal

Expoziţie prezentată în cadrul Festivalului Naţional de Teatru

19.00 Galeria Kube Musette

(Calea Victoriei, nr.114)

*ATITUDINI – Expoziţie de fotografii Marcel Iureş 

O producţie a Festivalului Naţional de Teatru

 

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Meteorul de Friedrich Dürrenmatt

Regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 2h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Între noi e totul bine de Dorota Masłowska

Regia şi universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Godot Cafe-Teatru

Creditul de Jordi Galcerán

Regia: Mihai Constantin

Scenografia: Maria Dore

Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Punctul orb de Yannis Mavritsakis

Regia şi universul sonor: Radu Afrim

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

22.00 Teatrelli – CREART

Mon Cabaret Noir

Regia, coregrafia, conceptul scenografic şi costumele: Răzvan Mazilu

Decor, obiecte, afiş: Romana Topescu, Dragoş Trăistaru

Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)

Durata: 1h 30 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

PROIECŢIE DE FILM

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Livada de vişini de A.P.Cehov

Regia: Alexandru Lustig

Scenografia: Dana Moraru

Costumele: Silvia Porojnicu

Costumele Valeriei Seciu: Lia Manţoc

Co-producţie: TVR şi Fundaţia Teatru Contemporan

Durata:2h 20 minfără pauză

Luni, 24 octombrie

LANSARE DE CARTE

17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Media

Viaţă secundă – comentarii şi mărturii despre teatru de George Banu şi Mircea Morariu

Editura Teatrul Azi – Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec

Regia: Mihai Lungeanu

Scenografia: Luana Drăgoiescu

Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul LUNI de la Green Hours

LUNGS de Duncan Macmillan

Regia: Nicolae Constantin Tănase

Scenografia: Adeline Andreea Bădescu

Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Punctul orb de Yannis Mavritsakis

Regia şi universul sonor: Radu Afrim

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies

Regia şi ilustraţia muzicală: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

Durata: 2h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Oameni obişnuiţi

Un spectacol de Gianina Cărbunariu

Scenografia şi video: Mihai Păcurar

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

20.00 Godot Cafe-Teatru

Creditul de Jordi Galcerán

Regia: Mihai Constantin

Scenografia: Maria Dore

Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Între noi e totul bine de Dorota Masłowska

Regia şi universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 ARCUB, Gabroveni

Obsesii

vino, vezi, nu spune nimănui!

de Claudiu Sfirschi-Lăudat

Regia: Yannis Paraskevopoulos

Scenografia: Lia Dogaru

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti

Durata: 1h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Marţi, 25 octombrie

LANSARE DE CARTE

16.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Marginalii lui Cehov de Călin Ciobotari

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”

17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Eugen Ionescu / Eugène Ionesco. De la teatrul suprarealist la teatrul postdramatic

de Alina Gabriela Mihalache

Editura Muzeului Literaturii Române

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Iulius Caesar de William Shakespeare

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoş Buhagiar

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 20 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies

Regia şi ilustraţia muzicală: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

Durata: 2h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Oameni obişnuiţi

Un spectacol de Gianina Cărbunariu

Scenografia şi video: Mihai Păcurar

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Nottara

Sala „George Constantin”

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec

Regia: Mihai Lungeanu

Scenografia: Luana Drăgoiescu

Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru

Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel

Regia şi ilustraţia muzicală: Mariana Cămărăşan

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele:Zsuzsanna Kiss

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Scurte povestiri (Imersiune/Ardere/Li)

Un spectacol de Carolyn Carlson

Produs de: Carolyn Carlson Company, Franţa

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol de dans

21.00 Teatrul UNTEATRU

The Sunset Limited de Cormac McCarthy

Regia: Andreea şi Andrei Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul UNTEATRU

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Prin vis

Scenariul: Matyás Várga

Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

20.00 Radio România Cultural

Liliom de Ferenc Molnar

Adaptarea şi regia artistică: Elena Negreanu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Miercuri, 26 octombrie

LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Portret de artist – Alexa Visarion:

Alexa Visarion sau destinul vocaţiei

ediţie coordonată de Elena Saulea

Editura Junimea

şi

Univers filmic – Alexa Visarion. Jurnal de spectator de Vasilica Bălăiţă

Editura Artes

 

VERNISAJ

17.00 Teatrul ACT

*Teatrul ACT 18 ani – Expoziţie de afiş

O producţie a Festivalului Naţional de Teatru

SPECTACOLE

17.00 şi 21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Pelicanul de August Strindberg

Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa

Scenografia:Carmencita Brojboiu

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 10 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Prin vis

Scenariul: Matyás Várga

Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul ACT

Apă de mină de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia:Vladimir Iuganu

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9

Mulţumiri speciale domnului Alexandru Dabija

Durata: 1h 30 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Spectacol cu traducere în limba engleză

19.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Fuchsiada după Urmuz

Poem eroico-erotic şi muzical, în proză

O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete

Decorul şi light-design: Helmut Stürmer

Măştile: Ilona Varga-Járó

Costumele: Corina Grămoşteanu

Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h 10 min fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

20.00 Opera Naţională Bucureşti

Cafeneaua de Carlo Goldoni

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia:Dragoş Buhagiar

Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Durata: 2h 20 min cu pauză

20.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru

Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel

Regia şi ilustraţia muzicală: Mariana Cămărăşan

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele:Zsuzsanna Kiss

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul UNTEATRU

The Sunset Limited de Cormac McCarthy

Regia: Andreea şi Andrei Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul UNTEATRU

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Joi, 27 octombrie

LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Commedia dell’arte, o istorie a spectacolului în imagini

de David Esrig

Editura Nemira, Colecţia Yorick

 

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman

Regia: Radu Jude

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 2h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov

Regia: Alexandru Dabija

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

La Pulce

după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau

Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele

Decorul: Lia Manţoc

Costumele: Anca Răduţă

Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Mic

Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan

Regia: Ana Mărgineanu

Scenografia: Anda Pop

Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 1h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

20.30 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Fuchsiada după Urmuz

Poem eroico-erotic şi muzical, în proză

O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete

Decorul şi light-design: Helmut Stürmer

Măştile: Ilona Varga-Járó

Costumele: Corina Grămoşteanu

Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h 10 min fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Acum

Un spectacol de Carolyn Carlson

Coregrafia: Carolyn Carlson

Scenografia (fotografii&video): Maxime Ruiz

Costumele: Chrystel Zingiro

Produs de: Théâtre National de la Danse Chaillot

În colaborare cu: Carolyn Carlson Company, Franţa

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol de teatru-dans, text în limba engleză cu traducere în limba română

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Pour toujours (În vecii vecilor)

Regia şi decorul: Dominique Serrand

Costumele: Carmencita Brojboiu

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol de dans

22.00 Teatrelli – CREART

Mon Cabaret Noir

Regia, coregrafia, conceptul scenografic şi costumele: Răzvan Mazilu

Decor, obiecte, afiş: Romana Ţopescu, Dragoş Trăistaru

Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)

Durata: 1h 30 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

19.00 Radio România Cultural

Fuchsiada după Urmuz

Scenariul radiofonic, rostirea vorbelor şi regia artistică: Gavriil Pinte

Arta Popescu

O biografie poetică de Gavriil Pinte după opera antumă şi postumă a poetului Cristian Popescu

Regia artistică: Gavriil Pinte

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Vineri, 28 octombrie

LANSARE DE CARTE

16.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Media

Liviu Ciulei, acasă şi în lume

Antologie teatrologică de Florica Ichim şi Anca Mocanu

Editura Teatrul Azi – Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman

Regia: Radu Jude

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 2h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Pour toujours (În vecii vecilor)

Regia şi decorul: Dominique Serrand

Costumele: Carmencita Brojboiu

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol de dans

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Micul Prinţ de Antoine de Saint-Exupéry

Regia: Peter Kerek

Decorul şi costumele: Iuliana Vîlsan

Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Kafka.5 vise

după scrieri de Franz Kafka

Dramatizarea, regia, decorul şi light design: Dragoş Galgoţiu

Costumele: Lia Manţoc

Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti

Durata: 2h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau

Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele

Decorul: Lia Manţoc

Costumele: Anca Răduţă

Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti

Durata: 1h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov

Regia: Alexandru Dabija

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Mic

Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan

Regia: Ana Mărgineanu

Scenografia: Anda Pop

Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti

Durata: 1h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Teatrul LUNI de la Green Hours

LUNGS de Duncan Macmillan

Regia: Nicolae Constantin Tănase

Scenografia: Adeline Andreea Bădescu

Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

Sâmbătă, 29 octombrie

CONFERINŢĂ

10.30 – 17.00 Biblioteca Naţională a României

Conferinţa Naţională a Managerilor Culturali, ediţia a III-a

Organizator: Institutul Naţional pentru Cercetare şi Formare Culturală

EVENIMENT

12.00 Galeriile Artmark

Dăruind, vei dobândi. FNT, un gând de recunoştinţă pentru artişti

Licitaţie de obiecte de artă şi personale, elemente de recuzită din spectacole de marcă oferite de mari artişti ai teatrului românesc. Sumele obţinute vor fi donate Campaniei Naţionale „Artiştii pentru artişti”

 

LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Regizori contemporani ai teatrului european

de Maria Delgado şi Dan Rebellato

Editura Tracus Arte

 

17.00 Librăria Cărtureşti Verona

Gábor Tompa: din opera unui regizor. De la Trei surori la Livada de vişini

album de fotografie

Editura Institutului Cultural Român

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

14.00 Radio România Cultural

Surpriza

după „În afara programului” de Federico Fellini şi Nicola Manzari

Scenariul şi regia artistică: Mihai Lungeanu

O călătorie ideală / Revistă destul de simpatică de Federico Fellini şi Ruggero Maccari

Regia artistică: Gavriil Pinte

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Un duşman al poporului de Arthur Miller

Adaptare după piesa lui Henrik Ibsen

Regia: Claudiu Goga

Decorul şi video design: Andu Dumitrescu

Costumele: Lia Dogaru

Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Durata: 2h 20 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Kafka.5 vise

după scrieri de Franz Kafka

Dramatizarea, regia, decorul şi light design: Dragoş Galgoţiu

Costumele: Lia Manţoc

Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti

Durata: 2h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Livada de vişini de A.P.Cehov

Adaptarea scenică şi regia: Lev Dodin

Scenografia: Aleksander Borovsky

Produs de: Teatrul „Maly Drama” – Theatre de L`Europe, Sankt-Petersburg, Rusia

Durata: 3h cu pauză

Spectacol limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

L’Om DAdA

Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de teatru-dans

19.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

La ordin, Führer! de Brigitte Schwaiger

Regia: Mihai Măniuţiu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Sfârşit de partidă de Samuel Beckett

Regia: Tompa Gábor

Decorul şi costumele: Judit Dobre Kóthay

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Duminică, 30 octombrie

CONFERINŢĂ

10.30 – 16.00 Biblioteca Naţională a României

Conferinţa Naţională a Managerilor Culturali, ediţia a III-a

Organizator: Institutul Naţional pentru Cercetare şi Formare Culturală

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

14.00 Radio România Cultural

Scrisori de dragoste de Federico Fellini

Regia artistică: Attila Vizauer

Cinema, după „Invenzioni” de Federico Fellini

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi

Canţoneta de Federico Fellini

Regia artistică: Cezarina Udrescu

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

19.00 Radio România Cultural

Toţi cei care cad de Samuel Beckett

Regia artistică: Attila Vizauer

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Vârstele scenei de Ştefan Oprea

Editura Junimea şi

Dramaturgi francezi pe scenele româneşti în secolele XIX şi XX

de Anca-Maria Rusu şi Ştefan Oprea

Editura Artes

18.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier, Foaier

Miroirs de Gigi Căciuleanu

Editura Vellant

SPECTACOLE

17.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

La ordin, Führer! de Brigitte Schwaiger

Regia: Mihai Măniuţiu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 şi 20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

The Bach Files

Un spectacol de Alexandru Darie

Scenografia: arh. Octavian Neculai

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Durata: 1h 15 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Livada de vişini de A.P.Cehov

Adaptarea scenică şi regia: Lev Dodin

Scenografia: Aleksander Borovsky

Produs de: Teatrul „Maly Drama” – Theatre de L`Europe, Sankt-Petersburg, Rusia

Durata: 3h cu pauză

Spectacol limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Dansând în noapte de Patrick Ellsworth

după filmul „Dancer in the Dark” de Lars von Trier

Regia: Vlad Massaci

Scenografia, light-design, concept şi realizarea video: Andu Dumitrescu

Produs de: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Durata: 2h 05 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

L’Om DAdA

Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de teatru-dans

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy

Regia, ilustraţia muzicală şi light-design: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti.

Spectacol preluat în repertoriul Teatrului „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Sfârşit de partidă de Samuel Beckett

Regia: Tompa Gábor

Decorul şi costumele: Judit Dobre Kóthay

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 Teatrul ACT

Apă de mină de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia:Vladimir Iuganu

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9

Mulţumiri speciale domnului Alexandru Dabija

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani